Meclis-i Mebusan'da İmtiyazlar Sorunu ve Tartışmaları

Meclis-i Mebusan'da İmtiyazlar Sorunu ve Tartışmaları

  |   0 yorum   |   Yorum Yap

%35
indirim
  • ₺13,00

    ₺8,45

Meclis-i Mebusanda İmtiyazlar Sorunu ve Tartışmaları (1908-1914)

Meşrutiyetin ikinci defa ilan edildiği 24 Temmuz 1908 tarihinden büyük savaşa kadar uzanan süreçte, daha önce olduğu gibi Osmanlı İmparatorluğundan imtiyaz alma mücadelesi hız kesmeden devam ediyordu. Ancak bir fark vardı; II. Meşrutiyetin ilanından sonra Meclis-i Mebusan açıldığı için imtiyazların verilme kararında halkın temsilcileri etkin hale geldi. Bu dönemde meclis, imtiyazlarla ilgili çetin tartışmalara sahne oldu.

İngiltere ile özdeşleşen Lynch Meselesi, Almanyadan ayrı düşünülemeyen Bağdat Demiryolu, Osmanlıdaki Amerikan girişiminin temsilcisi olarak Chester Projesi ve diğerlerine nazaran daha lokal olan Telefon İmtiyazı 1908-1914 yılları arasında Osmanlı gündemini meşgul eden önemli imtiyazlardı.

Kitapta bu imtiyazların tarihsel gelişimleri ele alınarak Meclis-i Mebusandaki tartışları ayrıntılı olarak incelenmektedir. Farklı zamanlarda Meclis-i Mebusanda görüşülen imtiyazlara ilişkin mebusların görüşü, hükümetin tavrı, basının tutumu ve hatta halkın tepkisi Meşrutiyet ile birlikte gelen özgürlükçü havayı açıkça ortaya koyuyordu. Bu imtiyazlara karşı takınılan tavırlar ve imtiyazlara ilişkin alınan kararlar, Osmanlı İmparatorluğunun son dönemlerindeki mali yetersizliğini ve büyük güçlerin Osmanlı İmparatorluğu üzerindeki etkisini bize bir kez daha gösterecektir.

Yayın Yılı: 2011
Kitap Kağıdı
305 sayfa
15x21 cm
Karton Kapak
Dili: TÜRKÇE

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi
Doğrulama Kodu