Küreselleş(tir)me Karşıtı Bilim Politik Yazılar

Küreselleş(tir)me Karşıtı Bilim Politik Yazılar

  |   0 yorum   |   Yorum Yap

%35
indirim
  • ₺15,00

    ₺9,75

Küreselleş(tir)me Karşıtı Bilim Politik Yazılar

"Küreselleş(tir)me Karşıtı Bilim-PolitikYazılar"kitabında öncelikle günümüzde dünya ve Türkiyede bilimin durumu ele alınmış ve akademik kapitalizm irdelenmiştir. Akademik Kapitalizm yaklaşımının, hem o ülkede, hem de onu örnek alarak yapılanmakta olan ülkelerde, salt yüksek öğretim değil, bilimin geleceği açısından da önemli olumsuzluklar getirmekte olduğu işlenmiştir.

Bu yazıları,Batıda bilimin gelişmesi,buna karşılık İslam Dünyası ve Osmanlıda bilimin gerilemesinin nedenlerini sorgulayan metinler izlemiştir.

Bilimin ve onun yarattığı uygarlığın salt Batıya ait bir olgu olduğunu ve Doğunun gelişen Dünya tarihi içinde edilgen bir izleyici olarak kaldığını varsayan Oryantalizm/Avrupamerkezci görüşler ise birbirini izleyen yazılarla sorgulanmış ve bu görüşün dayanıksız olduğuna ilişkin bilgiler derlenmiştir.

Daha sonra,bilim ile geleceğin planlanması amacıyla ele alınacak araştırma konuları ile "Bilimin evrensel ideali nasıl gerçekleşebilir?" konusu irdelenmiştir. Yazıda,bunun gerçekleşebilmesi için mazlum milletlerde devletçilik ve halkçılık temelinde siyasi partilerin iktidar olması koşuluyla , Batıda emekçilerin burjuvazi ile çelişkilerinin hızlanacağı, mazlum milletlerin dayanışma ve güçbirliği örgütü ile sömürgeci milletlerin emek örgütleri arasında kurulacak işbirliği ile eşitlikçi bir dünya düzeni ve bilimin evrensel idealinin gerçekleşebileceği öne sürülmüştür.Son olarak, "Antiemperyalist Bir Entelektüel Olarak Mustafa Kemal Atatürk" yazısı okurların görüşüne sunulmuştur. Yazıda,Onun "Bilimin ışığında,çağdaş,ancak Batıcı değil,Batı karşısında oryantal eğilimlere teslim olmayan,çözümleri kendi iç dinamiklerinde arayan,içte ve dışta sömürüye karşı çıkan,mazlumların yanında yer alan yaklaşımları" özetlenmiştir.
Küreselleştirme Karşıtı Bilim Politik Yazılar İLKİM OZAN YAYINLARI Mustafa Kaymakçı
Yayın Yılı: 2012; Kitap Kağıdı
275 sayfa
13x21 cm; Karton Kapak; ISBN:6058752658; Dili: TÜRKÇE
Liste Fiyatı: 15,00  TL.


Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi
Doğrulama Kodu