Popülizm ve Özal - Erdoğan

Popülizm ve Özal - Erdoğan

  |   0 yorum   |   Yorum Yap

%35
indirim
  • ₺10,00

    ₺6,50

Gerek Osmanlı Devleti'nde gerekse Türkiye Cumhuriyeti'nde kültür, sanat, bilim, siyaset yoğun biçimde Batı'dan etkilenmiştir. Bu durum, Avrupa'da yaşanan gelişmelere koşut olarak Türkiye'de de benzer gelişmeleri beraberinde getirmiştir. Kitap, tüm dünyada hızla yayılan popülizmin, ama özellikle de 1980'lerden itibaren Avrupa'da yükselişe geçen aşırı sağ veya muhafazakar partilerin yaptıkları popülizmin Türkiye'deki yansımalarını, siyasal iletişim açısından ele alıp ampirik yöntemlerle ortaya çıkararak Türkiye'deki siyasal iletişim pratiklerine ilişkin araştırmalara katkıda bulunuyor.

Kitapta, bu amaç doğrultusunda nesnelliği korumak için hükümet başkanlarının vatandaşlarla kurdukları ilişkilere bakılıyor. Bu ilişkiler içinden de kısaca değinilenlerin yanı sıra, Türkiye'deki önemli iki döneme damgasını vurmuş olan ve aralarında belli bir devamlılık ilişkisi olduğu çoğu zaman iddia edilen Turgut Özal ve Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmaları özellikle örnek olaylar olarak inceleniyor. Araştırmanın örneklemini, Turgut Özal'ın 1983-1989 yıllarını kapsayan başbakanlığı dönemindeki "İcraatın İçinden" programları ile başbakan Tayyip Erdoğan'ın 2002-2008 döneminde yaptığı "Ulusa Sesleniş" programlarının konuşma metinleri oluşturuyor.

Bu araştırma öncelikle siyasal iletişim ama bir yönüyle de siyaset bilimi açısından Türkiye'deki popülizmi ampirik olarak ortaya koymaya çalışan ilk bilimsel çalışma özelliğini taşıması bakımından önem taşıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
Türkçe
300 s. -- 2. Hamur-- Ciltsiz -- 14 x 20 cm
İstanbul, 2010
ISBN : 9786058837515

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi
Doğrulama Kodu

Etiketler: kelepir, kitap, özal