1928-1946 Arası Türk Romanlarında Savaş ve Askerlik

1928-1946 Arası Türk Romanlarında Savaş ve Askerlik

  |   0 yorum   |   Yorum Yap

  • ₺19,32

    ₺9,94

 Bu kitabın, iki temel amacı bulunmaktadır:
- 1928-1946 yılları arasında yayımlanmış; konusu, esas itibariyle savaş ve askerlik olan Türk romanlarının genel değerlendirmesini yapabilmek.
- İnceleme alanı içinde bulunan romanlarda anlatılan olaylar ve kişilerin, tarihî gerçeklerle ilişkisini gösterebilmek.
Şüphesiz bu iki amaç gerçekleştirilirken, yakın tarihimizde Türk milletinin çektiği sıkıntılar, Mehmetçiğin kahramanlıkları, aydınımızın durumu, savaş zenginleri, casusluklar gibi günümüzde de güncelliğini koruyan pek çok konu ele alınmıştır.
Kitapta; özeti, değerlendirmesi yapılan; tarihî olaylarla ilişkisi incelenen Türk romanları şunlardır:
Silâh Arkadaşları (Mahmut Atilla Aykut), Tek Çarık Yüzbaşı (Hakkı Kâmil Beşe), Küçük Ağa (Tarık Buğra), Takma Ayak Hasan Çavuş (Ziya Çalık), Allahaısmarladık (Esat Mahmut Karakurt), Dağları Bekleyen Kız (Esat Mahmut Karakurt), Ankara Ekspresi (Esat Mahmut Karakurt), Yaban (Yakup Kadri Karaosmanoğlu), Ankara (Yakup Kadri Karaosmanoğlu), Köy Hekimi (Burhan Cahit Morkaya), İhtiyat Zabiti (Burhan Cahit Morkaya), Yüzbaşı Celâl (Burhan Cahit Morkaya), Cephe Gerisi (Burhan Cahit Morkaya), İzmir Çocuğu (Nezihe Muhittin), Mustafa Sagir (M. Sert), Lavrens İstanbul'da (İskender Fahrettin Sertelli), Harp Zengininin Kızı ve Kasa Hırsızları (İ. Fahrettin Sertelli), Türk Yıldızı Emine (Kâmil Yazgıç)
(Tanıtım Bülteninden)
Türkçe
448 s. -- 2. Hamur-- Ciltsiz -- 14 x 23 cm
ISBN : 9786054556069
2011

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi
Doğrulama Kodu